Barvno upravljanje

 

            Kako barve vidimo se spreminja od človeka do človeka, ravno tako je tudi pri izhodnih in vhodnih napravah, vsaka naprava drugače procesira barve. Tehnologija vgrajena vsaki napravi določa, kako lahko naprava barve vzorči, ali kako jih prikazuje (monitor, tiskarski stroj,...). Temu pravimo barvni prostor specifične naprave, to pomeni, da je to odvisni barvni prostor. Vsaka naprava ima svoj barvni prostor, ki je bolj ali manj podoben barvnemu prostoru druge naprave in prvi barvni prostor ne more biti prikazan z barvnim prostorom druge naprave (neka naprava ne more prikazati določenih barv druge naprave, zato ker njen barvni prostor te barve ne pokriva, primer: čokolada Milka). Vsekakor pa so ti odvisni barvni prostori dosti manjši od raznih neodvisnih barvnih prostorov, kot so CIE Yxy, Lab, CIE Luv.

            Različni barvni prostori naprav, ki sodelujejo v delovnem postopku grafične priprave in izdelave pa igrajo pomembno vlogo pri obdelavi in izdelavi tiskovin. To pomeni, da čeprav neko globoko modro lahko poskeniramo in jo prikažemo na monitorju in jo ne bomo mogli stiskati na standardnem tiskalenem stroju, ki uporablja primarne tiskarske barve (CMYK). Na monitorju bo delovalo zelo nasičeno, ko pa bo enkrat stiskana v 4-barvni tiskarski tehniki, nas bo rezultat zelo razočaral, ker bo delovala umazano – modro (nenasičeno).

 

                       

 

Sistem barvnega upravljanja (CMS – color management system) pozna barvni prostor vseh naprav, ki sodelujejo v delovnem procesu in lahko predvidi, kako se bodo barvni toni upodabljali na neki napravi. Ker sistem CMS pozna barvni prostor nekega skenerja (odvisni barvni prostor) ga pretvori v neodvisni barvni prostor CIE Lab. Ta pretvorba se izvrši s pomočjo profesionalnega algoritma, da CMS to lahko opravi, le če točno pozna, na kakšen način neka naprava prepozna/interpretira barve, kajti na ta način lahko za vsako napravo izdelamo barvni profil (transformacijska tabela, kako naprava barve vidi oziroma jih reproducira).

            CMS pomeni programsko opremo, ki skrbi za uskladitev oziroma za preslikavo, pretvorbo barvnih koordinat iz enega v drug barvni prostor, ki je odvisen od reprodukcijskih lastnosti vhodno – izhodnih enot računalniškega sistema.


CCD (charged coupled device)

 

CCD element je skoraj nepogrešljiv v grafični industriji.

 

Uporaba:

-          ploskih in bobnastih opričnih čitalcih

-          digitalnih fotoaparatih

-          videokamerah

-          digitalnih kamerah

 

Zanimivosti J :

-          je v uporabi že 33 let

-          problem je izdelava CCD tipala z veliko ločljivostjo (element je majhen kos silicija, na katerega je posajeno na milijone drobnih fotocelic)

-          zaradi majhnosti je težka natančna izdelava, problem je premajhno število fotocelic na CCD elementu

-          rešitev v programskem dodajanju manjkajočih pik na sliki in izboljšanjem tehnologij – interpolacija (Image Fractal – program za dodajanje vmesnih točk - večja velikost slike/enaka kvaliteta)

 

Delovanje CCD tipala

 

 

Foto občutljiva stran CCD elementa odgovarja le svetlobi, ne pa tudi barvi. Barva je dodana sliki s pomenom RGB filtrov, ki prekrivajo točke (2:1)

 

Celice tako prepuščajo le določeno barvo, ker pa so razpostavljene v določenem strateškem vzorcu, lahko računalnik s pomočjo interpolacije izračuna, kakšna barva  naj bi bila v določeni točki.

 

Pretvorba optične informacije v električni naboj se vrši po principu fotoefekta (pojav pri katerem dovolj kratkovalovne svetloba izbija prevodniške elektrone iz kovin).

 

Pretvorba svetlobne energije v el. tok ne poteka v sami fotocelici, temveč v posebnem logičnem vezju (vozlišču) tipala CCD.

 

Ko svetlobni delci, imenovani fotoni trčijo s silicijevim telesom, sproščajo dovolj energije, da sprostijo elektrone. Pri tem prevzame energijo svetlobnemu kvantu (zelo zelo majhna količina energije, ki jo ima 1 foton), najslabše vezan elektron v atomu silicija. Izvrši se notranji fotoelektrični efekt. Naboj vsake celice se prenese v bralni register (naprava za shranjevanje el. nabojev).

 


V bralni register se v istem trenutku predajo naboji vseh celic v eni vrsti (ko se naboj preda v bralni register in ga nato zapusti, je izbrisan). Vsaka celica v vrstici je povezana z ustrezno celico v naslednji vrstici (od tod izraz coupled - prenos).

Celotna vrstica prenaša v naslednjo vrstico, dokler vse ne pridejo preko bralnega registra.

 

Ti signali se nato preko ojačevalnika prenesejo v pretvornik (A/D), seveda z čim manj šuma (tanka, nejasna, slabo vidna črtica na sliki).

 

Pomemben faktor pri ugotavljanju kvalitete končne slike je, kako čisto se prenese signal na pretvornik A v D signal.

To je tako pomembno, kot količina informacij, ki jo CCD sprejme na začetku.

 

Deli CCD:

-          RGB filtri

-          mikro leče

-          fotodioda

-          proti odsevna prevleka

 

RGB filtri:

 

 2G

1 B

1 R

 

Z pravilno razporeditvijo fotocelic dobi zajeta slika kontrast in »naravne« barve, saj je človeško oko občutljivo na G del barvnega spektra.  

 

 

Mikroleče – usmerjajo svetlobni žarek na fotodiode. Razporejene so tako, da so neposredno položene na fotodiode. Ker pa so tako majhne, vidimo samo gladko površino, ki lomi svetlobo tako, da vidimo na površju samo mavrico.

 

Fotodioda – V polprevodniku je negativen naboj, ko pa svetloba trči na polprevodnik (pojavi se fotoefekt), to povzroča kopičenje negativnih nabojev. Količina the nabojev je sorazmerna z jakostjo upadne svetlobe, kar pomeni, da močna svetloba povzroči večjo količino naboja.

 

Proti odsevna prevleka skrbi zato, da svetloba ne bi padla med fotodiode. Nameščena je med mikrolečami in fotocelicami. Tako lahko svetloba posije samo na fotocelice. Njena mrežasta oblika je pomembna tudi zato, ker luknjice predstavljajo točke, ki jo kasneje vidimo na zaslonu ali tiskovini.

 


Vrste CCD tipal

 

Poznamo :

-          linearne

-          matrične (super CCD in ExviewHAD CCD)

 

Linearni

 

Fotodiode so postavljene v tri vrste, za vsako vrsto posebej je nameščen filter za RBG svetlobo (optični, linijski čitalci kartografiji, čitalci črtnih kod).

Bolj kakovostna linearna CCD tipala so občutljiva na širok spekter barv in sicer od 330nm do 11nm.

 

Matrični

 

Fotodiode so razporejene po CCD elementu ena poleg druge. Matrika (m X n) elementov, ki se običajno imenuje kar oprična ločjivost.

 

Super CCD:

-          je razvilo podjetje Fuji

-          senzorje z oktagonalno namesto kvadratno obliko fotodiod (fotodiode pod kotom 45°, večje število fotodiod, velikost enaka, pridobili na ločljivosti)

-          zagotavljal naj bi snemalno ločljivost 6M pixlov (ločljivost omejena pri 3M slikovnih točk)

 

V primerjavi s konvencionalnim matričnih CCD tipalom so pri Super CCD tipalu izboljšali:

- splošno ločljivost  (večje število pixlov na isto velikost)

- zmanjšali slikovni šum (motnje v sliki)

- povečali dinamični obseg (več odtenkov, barv,...)

 


Primerjava:

 

Konvencionalni CCD                                    Super CCD

 

-          manjša upadna svetloba

-          pregrade so očitno večje

-          kar zmanjšuje ločljivost, dinamičen/barvni obseg in povečuje slikovni šum

 

Uporaba CCD  v e-Filmu

 

Ločljivost 1,3 M pik

 

Proizvajalci so obljubljali, da bo vezje CCD prekrilo celotno površino formata

35 mm.

Če bi pokrili celotno površino 35mm formata, bi dobili ločljivost okoli 6M pik.

Ni mogoč širokokotni objektiv.

 

Interpolacija

 

- je umetno dodajanje točk v sliko. Pri rastriranju gre dejansko za preslikava slik na mrežo, katere kvadrate torej, slikovne točke je treba zapolniti z barvami. Pri preslikavah na nove mreže je običajno potrebna interpolacija – način izračuna vmesnih vrednosti. Z interpolacijo program (Photoshop, Image Fractal) določa barve vmesnih točk v novi mreži.

 

Primer: Predstavljamo si, da postavimo na karirast papir poševno sliko, ki je sestavljena iz enako velikih kvadratov, kot je papir. Kako pobarvati nove kvadratke/slikovne točke? Najdemo taprav način interpolacije.

-          najbližji sosedi (pike so bolj grobe - kockaste)

-          bikubični (bolj natančnen)

 

 

  

 

remisija (odboj) ξ           transmisija (propustnost) π         absorbcija (vpoj) α

 

ξ + π + α = 1

 

D = optična gostota


Denzitometri

 

-          naprava s katero merimo obarvanost površine se imenuje denzitometer.

 

Definicija denzitometra:

Denzitometer meri stopnjo remisije oziroma transmisije izraženo kot remisijska ali transmisijska optična gostota. V primeru, da uporabimo barvni filter lahko izmerimo tudi remisijsko ali transmisijsko optično obarvanje.

 

D = merska veličina obarvanosti

 

Denzitometri prikažejo rezultate merjenja v logaritmični vrednosti. Odbito svetlobo primerjamo z odbojem svetlobe od idealne bele površine (remisijska stopnja bi bila 1 v idealnih razmerah).

 

D = remisija merjenca / remisija idealne bele površine

 

Remisijski denzitometer

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Legenda:

  1. standardni izvor svetlobe
  2. (6) optični sistem, ki usmerja žarke proti vzorcu
  3. (7) polarizacijski filtri, ki izničijo vpliv sijaja
  4. barvni filtri RGB ali CMYK
  5. vzorec (mora biti potiskan samo po eno strani)

8.  ojačevalec (el. signal v digitalnega)

9.  digitalni usmernik

10.  prikaz izmerjene vrednosti

 

Remisijski denzitometer se uporablja za tisk.

 

Transmisijski denzitometer:

 

      Uporablja se v reprografiji za merjenje RTV pri filmih.

 

 

 

 


Osnovna pravila za merjenje z denzitometrom:

 

-          osnovna nastavitev – kalibracija; vsak aparat ima notranji ali z njim dobavljeni uravnalni standard, s katerim uravnavamo belo točko in barvno točko za vsako barvo. Torej zgornjo in spodnjo točko. Te nastavitve proizvajalca moramo v določenih časovnih razmakih preveriti

-          ničlanje na belino papirja; pred merjenjem moramo denzitometer ničlati na belino papirja za tisk naklade, da obarvanost papirja ne vpliva na merski rezultat (ni čisto bel papir). Merimo nepotiskano mesto papirja, s pritiskom na gumb in določimo mersko vrednost 0. Na prikazovalniku se nam mora prikazati D = 0,00

-          merilna podlaga; ker papir ni popolnoma neprosojen, ampak bolj ali manj transparenten, je jasno da podlaga vpliva na rezultat merjenja. Enostransko potiskana pola naj bo vedno merjena na beli podlagi, obojestransko potiskana pa na črni podlagi. S tem se nevtralizira tisk spodnje strani.